שמורת הטבע נחל עיון - מפל התנור, הטחנה ועיון

בנקודה הכי צפונית בארץ, ממש בצמוד לעיר מטולה, מצאנו מסלול מדהים ביופיו – מסלול שמורת נחל עיון. הרבה מכירים את המקום גם בשם מפל התנור, שהוא המפל המרשים והגבוה ביותר שזורם בשמורה מגובה של 30 מטרים! במהלך הטיול בשמורת נחל עיון נפגוש ארבעה מפלים סך הכול.

מסלול הטיול המלא בשמורה הוא כ-2 ק'"מ והוא מתאים לטיול עם כל המשפחה. לשמורה יש שתי כניסות וחשוב לקחת בחשבון שהמסלול אינו מעגלי.  על מנת לעשות את המסלול כולו כדאי להגיע עם 2 רכבים, שאחד מהם יחכה לכם בסוף המסלול. יש כאלו שלוקחים גם טרמפים, לא משהו שאנחנו נמליץ באופן אישי. לעתים רשות הטבע והגנים יוזמת ומפעילה שאטלים בעלות סמלית שיחזירו אתכם חזרה לרכב – יש לבדוק זאת בכניסה טרם תחילת המסלול.

 מסלול שמורת נחל עיון הוא אחד היפים וגובה המפלים כאן הוא עוצר נשימה:

  • מפל עיון גובהו כ 10 מטרים.
  • מפל הטחנה שגובהו 21 מטרים.
  • מפל האשד שהוא מחולק ל2 מפלים האחד ממנו 9.5 מטרים והשני 5 מטרים.
  • ומפל התנור המפורסם שגובהו 30 מטרים, הגבוה יותר מבין כל המפלים.

ניתן לעשות את הטיול בכמה דרכים:

  • המסלול הקווי המלא (שמומלץ עם שני רכבים) – מחנים את הרכב בחניון הצפוני של הנחל, שהגישה אליו היא דרך העיר מטולה. משם נתחיל את המסלול כולו עד שנגיע ליציאה הדרומית (ניתן גם לעשות הפוך כמובן, להתחיל בדרומי ולהתקדם צפונה).
  • למי שאין אפשרות לעשות את המסלול המלא אנחנו נמליץ להחנות את הרכב בחניון הדרומי ומשם לעשות את המסלול הקצר, שהוא גם נגיש, והוא מגיע עד למפל התנור הגבוה והמרשים מאוד!

אנחנו ביקרנו בשמורה פעמיים בפעם הראשונה מאחר ואנחנו טיילנו עם רכב אחד ולא הופעלו שאטלים באותו היום, עשינו את הטיול שלנו כך: תחילה החננו את הרכב בצד הדרומי ועשינו את המסלול הנגיש + מצפור התנור. מדובר במסלול של כ-חצי שעה הליכה והוא מגיע עד למפל התנור הגבוה והמרשים. משם חזרנו באותה הדרך עד הכניסה לשמורה. לא רחוק מהכניסה יש בריכות שכשוך לקטנטנים אז אם אתם מטיילים פה בימים חמים, מומלץ להביא בגדי החלפה. לאחר מכן נסענו עם הרכב לחניון הצפוני ומשם עשינו חלק נוסף של המסלול. ירדנו כמה עשרות מדרגות עד שהגענו למפל הראשון שפוגשים ומשם חזרנו אחורה. בצמוד לכניסה הצפונית תפגשו גם את אנדרטת אסון הספארי לזכר 12 חללי צה"ל שנהרגו מפיצוץ מכונית תופת (במרץ 1985). 

למי שרוצה את המסלול המלא שעובר בין כל המפלים – מומלץ להתחיל אותו מהכניסה הזו. חשוב – אם גם אתם מתכוונים לטייל בשמורה בצורה הזו (בשני חלקים), תשמרו את הקבלה ששילמתם בכניסה הראשונה אליה בחרתם ללכת.  בפעם השנייה שטיילנו כאן הופעלו השאטלים של רשות הטבע והגנים כך שהחננו את הרכב בכניסה בצפונית ומשם התחלנו את המסלול בסימון שביל כחול לבן. עברנו את ארבעת המפלים עד להגעה לכניסה הדרומית שכאן סיימנו את המסלול. שוב למי מכם שעושה את המסלול הארוך התחילו בנקודה הצפונית ובכך המסלול יהיה לכם קל יותר כיוון שהוא בירידה לאורך כל הדרך. אם תתחילו אותו בחלק הדרומי אתם תהיו בעליה כל הזמן. זה מה שתכתבו בוויז: כניסה צפונית – "חניון שמורת עיון" או "אנדרטת חללי הספארי". כניסה דרומית – "שמורת טבע נחל עיון" או "מפל התנור".  טיפ שלנו: אם אתם מחפשים מקום לאכול, אנחנו נמליץ לכם על מסעדת "הטחנה" במטולה (מומלץ להזמין מקום מראש). לפני הגעתכם לשמורת נחל עיון  – נמליץ לכם להתעדכן גם באתר של רשות הטבע והגנים על פעילויות המתקיימות בשמורה. לאתר רשות הטבע והגנים לחץ כאן 

באופן כללי, מדובר באזור שהוא אחד היפים והמומלצים לטיולים בכל הארץ. אז אם אתם כבר פה, הנה רעיונות למקומות נוספים שיש באזור המדהים הזה:

שמורת הטבע החולה של רשות הטבע והגנים –מסלול מקסים לכל המשפחה שבדרכו עוברים על גשר צף, תצפיות, פוגשים את העופות הנודדים ואת נופי עמק החולה למידע מלא לחץ כאן

אגמון החולה של קרן קיימת לישראל –  דרך נהדר לבוא ולפגוש את העופות הנודדים במתקופת הנדידה, תוכלו להשכיר כאן רכב גולף, אופניים או להנות מסיור בעגלת מסתור למידע מלא לחץ כאן.

שמורת נחל עיון מפל התנור – מסלול נחל עיון מאפשר לנו לפגוש את נופי השמורה שבנויה בעיקר משלושת המפלים המרשימים שזורמים כאן לאורך כל השנה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל שניר – מבין השמורות המקסימות שיש באיזור הגליל העליון, נחל שזורם לאורך כל השנה לצד נופיה הקסומים של השמורה. כאן תמצאו מסלולים שמתאימים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע תל דן – שמורת הטבע תל דן מכניסה אתכם אל עיינות עדן, ביתו של פו הדב ועוד שלל נקודות עניין שהם חלק ממסלול מקסים שמתאים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

אנדרטת אסון המסוקים בשאר ישוב –  אסון המסוקים הוא אחד האסונות הגדולים שהיו בצהל, לזכרם של 73 החיילים שנהרגו באסון נבנתה האנדרטה המרשימה לצד הישוב שאר ישוב שכאן קראתה התאונה למידע מלא לחץ כאן.

מצודת נמרוד –מסלול שיוביל אתכם הישר אל העבר למרגלות הר החרמון אל מול נופיה היפים של עמק החולה, הרי הגולן והרי הנפתלי למידע מלא לחץ כאן.

תצפית מפל סער –לאחר הגשמים של החורף והפשרת השלגים תמצאו את המפלים של מפל סער זורמים בעוצמה, ממש כאן תוכלו למצוא תצפית מרשימה שנוחה להגעה לכל אחד למידע מלא לחץ כאן.

מסלול עין דבשה  – עין דיבשה הוא מסלול מוצל, קצר שמתאים לכל המשפחה. ההליכה בו היא במים רדודים לצד פינות טבע קסומות וטחנות קמח עתיקות- למידע מלא לחץ כאן.

מסלול עין תינה–  מסלול עין תינה הוא מסלול מעט אתגרי שהולכים בו במים זורמים לרוב בעוצמה עם אפשרות להגיע עד לצינור העליון שמזרים לכאן את המים למידע מלא לחץ כאן.

פינות ישיבה במתחם גן הצפון – נחל שניר –  מתחם האוכל גן הצפון שנמצא בלב כל האטרקציות נבנה בסמוך לנחל שניר החצבני, כאן אפשר להגיע בקלות לפינות טבע מקסימות למידע מלא לחץ כאן

טיילת עמי – שביל נגיש שעובר לצד הירדן, יש כאן פינות נהדרות לפיקניק עם מרחבי דשא ונופים מקסימים של עמק החולה למידע מלא לחץ כאן.

השביל התלוי של הבניאס – השביל התלוי בבניאס הוא מסלול לכל המשפחה והוא עובר ממש מעל הזרימה של נחל חרמון העוצמתי למידע מלא לחץ כאן

בריכת המנחת פארק המטוס – נחל עיון – לאורך כל זרימתו של נחל עיון בישראל הוא יוצר לא מעט נקודות עניין, מפלים ומסלולי טיול. אחד מהמוקמות האלו היא בריכת המנחת פארק המטוס. למידע מלא לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com